e
sv
masöz istanbul

ŞOK Market %1 KDV Oranı Uyguladı mı?

68 Okunma — 16 Şubat 2022 11:10
KDV Oranı İndirim
avatar

Ufuk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Ülkemizde bulunan marketlerden Migros, ŞOK Marketler, A101 ve BİM gibi birçok marketlerde satışa sunulan temel gıdaların %8 olan KDV oranının %1’e indirildi. Peki bu indirim sonrasında bu bahsi geçen marketlerin bu KDV düzenlemesine uymadığı konusunda sosyal medya üzerinde birçok paylaşım yapılmaya başlandı. Özellikle bir vatandaşın ŞOK Marketlerine giderek temel gıda ürünlerinden süt aldığı iki fişi gösteren görseller paylaşılmaya başlandı.

Özellikle Twitter üzerinde #sokmarket etiketi ile bugün trendlere girmesi ile marketlerin KDV düzenlemesine uyup uymadığı çok tartışılmaya başladı. Siz bu KDV düzenlemesinin marketlerde bulunan reyon fiyatlarına yansıdığını düşünüyor musunuz? Ya da marketler bu fırsattan yararlanarak ürünleri indirim adı altında daha fahiş fiyatlara mı satıyorlar? Tartışmak için lütfen konumuz üzerinden aşağıda bulunan yorum yaz kısmından bizlerle tartışabilirsiniz.

KDV Oranı

KDV ORANI %1’e İNDİREN KARARNAME

Ülkemizin son aylarda sürekli olarak mücadele etmiş olduğu enflasyon ve kur yükselişleri ile tüm ürünlerde fahiş fiyat artışı yaşandı. Tabi bu bizim alım gücümüzün azalması ile KDV indirimi yapılması kararı alındı. Temel gıda ürünlerinde %8 KDV oranın %1’e indirilmesi kararı alındı.

Söz konusu karar Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmî Gazete de yayımlandı. Peki kararda ne diyor; “Ekli ‘Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ın yürürlüğe konulmasına, 3065 sayılı Katma Deger Vergisi Kanununun 28’inci maddesi gereğince karar verilmiştir.” denilmekte.

Sunulan kararname gereği marketlerin bu KDV indirimine uyduğunu düşünüyor musunuz?

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

ŞOK Market %1 KDV Oranı Uyguladı mı?