e
sv
masöz istanbul

Şok Havuzu Nedir? Şok Havuzunun Faydaları nelerdir?

742 Okunma — 21 Eylül 2021 22:18
Şok Havuzu Nedir
avatar

Ufuk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Şok havuzu yapmak vücudunuza ve kaslarınıza iyi gelecektir. Sauna ya da spor sırasında şok havuzunu gerçekleştirebilirsiniz. Günün stresini ve yorgunluğunu atmak için sauna sonrasında vücudumuza uygulamış olduğumuz şok havuzundan sonra kendinizi daha dinç ve çalışkan hissedeceksiniz. Bunun garantisini verebiliriz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne demiş? “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim.” Bu deyişe ayak uydurmak için vücudunuzun dinç ve çevik görünmesi için yapmış olduğunuz spor sonrasında gerekli soğuk havuz uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Tabii ki deyimi tam yerine getirmek için yapmış olduğunuz spora ve rakibinize her zaman saygı duymalısınız.

Şok Havuzu

Şok havuzu nedir?

Saunada ya da hamamda gevşemiş olan vücudunuza kaslarınızın tekrar harekete geçmesi ve sıkılaşması maksadı ile vücudunuzda bulunan kas hücrelerini soğuk su ile harekete geçirmek için kullanılmaktadır. Yani mesela spor yaptınız vücudunuz tamamen ısınmış durumda ve sonrasında saunaya girerek kaslarınızı tamamen gevşettiniz. Gevşemiş olan kaslarınızı tekrar harekete geçirmek için direkt olarak soğuk su ile dolu olan havuza girdiğinizde buna şok havuzu denir.

Genellikle havuzlar 15-16 derece olması gerekmektedir.

Şok havuzunun faydaları nelerdir?

Şok havuzuna girdiğinizde vücudunuzda bulunan kan dolaşımı hızlanarak toksinlerin hızlı bir biçimde vücuttan atılmasında faydalıdır. Buna bağlı olarak sinir uçlarını uyarması ile metabolizma ve sinir sisteminizi güçlendirmektedir.

Dirençli bir vücuda sahip olmak istiyorsanız spordan sonra ya da saunadan sonra vücudunuza kesinlikle imkânınız varsa şok havuzuna girerek vücudunuzu dinçleştirebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta sıcak vücuda direkt olarak uygulandığından dolayı eğer daha önceden kalp rahatsızlığı ya da buna benzer bir rahatsızlığınız varsa denememeniz tavsiye edilir.

Şok havuzu nasıldır?

Şok havuzu diğer yüzme havuzlarına nazaran daha farklı olmalıdır. Sonuçta içerisinde yüzülmeyeceği için daha ufak boyutlarda olması gerekmektedir. Söz konusu havuzların 1mt ile 1,5mt derinliğe sahip 2m3 hacminde tasarlanmaktadır.

Eğer sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız bulunmuş olduğunuz ortam içerisinde havuza giremeyecek gibiyseniz şok duş ile yani soğuk duş ile gerçekleştirebilirsiniz.

Farklı içerikler ile size Market Fiyatları olarak devam ediyoruz. Bu yazımızda fiyatlardan ziyade farklı bir yazı ile sizlerin karşınızda olduk. Okuduğunuz için teşekkürler.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Şok Havuzu Nedir? Şok Havuzunun Faydaları nelerdir?