e
sv
masöz istanbul

Saman Balyası Fiyatları, Saman Balyası Fiyatları 2021

4230 Okunma — 01 Eylül 2021 19:55
avatar

Ufuk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Saman Balyası Fiyatları

Ülkemizde çiftçiliğin yaygın olarak yapılması ve bu hususta yem çeşitlerinin satılması da revaçtadır. Saman balyası arpa, buğday, yulaf vb tahılların ayrıştırılmasından sonra geriye kalan kısımlarının tarım makinesi yardımı ile sıkıştırılarak elde edilir. Konumuzda saman balyası fiyatları hakkında piyasaya ait veriler, fiyatlar, ne kadara alınıp satıldığına ilişkin bilgiler yer alacaktır. Ayrıca saman fiyatı, saman balyası kg fiyatı gibi aramalara yanıt bulabilirsiniz.

Saman balyası nerelerde kullanılır? Hayvancılık sektöründe yaygındır. Bu işlerle uğraşanlar hayvanlarını besilemek, büyütmek ve yetiştirmek için saman vermektedir. Besin değeri yem olarak düşüktür ancak ülkemizde tercih edilmektedir. Ayrıca kümes hayvancılığı yapanlar veya büyükbaş, küçükbaş yetiştiricileri altlık olarak kullanmaktadır. Saman balyası kaç kilo gelir? 

Saman balyası ağırlığı ne kadar? Ortalama olarak 25 kg’dan başlar, daha büyük ebatta olanlar 50kg, 100 kg ağırlıklarını bulabilir. Kullanım yeri ve istiflenmesi göz önüne alınarak büyüklüğü belirlenmektedir.

Saman balyası fiyatları genellikle bölgesel faktörler ve değişimler de göz önüne alındığında balyası 20-25 lira arasındadır. 1 balyanın 25 kg olduğunu varsayar isek 25 liradan bulabilirsiniz. Ürünlerde teslimat vs nakliye ayrıca görüşülmelidir. 

1 ton saman ne kadar? 1000 lira ile 1200 lira arası fiyat belirlenmiştir.

Saman Balyası
Saman Balyası Fiyatları / Tarlada toplanan saman balyaları

Saman Balyası Fiyatları 2021

Saman Balyası Fiyatları 2021?  Tarım alanında ekimi yapılan buğday, arpa, darı, yonca, mısır, yulaf ve otların biçiminden sonra bitkinin tohumlarının alındıktan sonra kalan sapların/samanların balya makinesi ile bağlanmasına denir.

Saman balyaları buğday, arpa, yulaf, pirinç vb. tahılların başaklarından(tanelerinde) ayrılmasının ardından bitkinin geriye kalan kısımlarının balyalama makinesi aracılığıyla sıkıştırılması/paketlenmesi ile elde edilir.

Trakya Saman Balyası Fiyatları

Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ bölgesinde 1 balyanın fiyatı 20 TL civarındadır. 1-2 ay daha yüksek saman fiyatları olacaktır. Nisan ayında otlar ve yeşil buğday çıktığında fiyatlar düşecektir. Kış ayı yağışlar iyi oldu. Fakat buğdaya mart ve nisan yağmurları daha çok lazımdır. (bkz. https://www.tarimorman.gov.tr)

Konya Saman Balyası Fiyatları

Konya da bu yıl kurak bir mevsim oldu fiyatlar arttı. 20 TL civarı fiyatlar. Yaza ve 2021 kası maralık fiyatlar tavan yapacaktır.

Balya işi karlı iştir.  Yazın 1 balyayı 3,25 TL bağlattım ve depoladım. Şu an fiyatları 20 TL buldu. 100 Balya 325 TL maliyeti oldu. Şu an 100 balya 2000 TL balyada para var.

Saman Balyası Fiyatları / Saman balyaları

Saman Balya kullanım alanı neresidir?

Samanlar, tohumu için yetiştirilen bitkilerin hasadından sonra elde edilen bir artık olup besin değeri çok düşük bir kaba yemdir. Ülkemizde ve dünyada her yıl oldukça yüksek miktarlarda elde edilen saman bitkinin olgunlaşmış saplarından ve yapraklarından oluşmaktadır. Dünyada her yıl 1,5 milyar ton saman ve benzeri bitkisel artık elde edildiği tahmin edilmektedir

Samanların Hayvan Beslemede Kullanımı
Samanların ham besin maddeleri içeriği dikkate alındığında düşük kaliteli kaba yemler sınıfında incelenmektedir. Bu nedenle hayvan beslemede sınırlı düzeyde kullanılmaları gerekmektedir. Bu tür kaba yemlerin kullanımını sınırlayan başlıca etmenler, yüksek düzeyde selüloz ve lignin ile düşük miktarda ham protein içermeleri ve sindirilebilirliklerinin düşük olmasıdır.

Düşük kaliteli kaba yemler, genelde sadece ergin ruminantların ve daha az olarak da atların beslenmesinde, yaşama payına yakın ya da yaşama payı düzeyinde kullanılabilir. Bu yem ham maddeleri hacimli olduğundan yem tüketimini de sınırlandırmaktadır. Ruminant hayvanlarda yem tüketimini sınırlayan önemli faktörlerden biri de sindirim sisteminin kapasitesi olup bu kapasite içerisinde tüketilen kaba yemlerin retikulum-rumen-omasum kanalından geçebilecek kadar çiğnenmiş ve sindirilmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle düşük kaliteli kaba yemlerin beslemede kullanımdan önce geçiş hızının artırılması için parçalanması veya paketlenmesi gerekir.

Düşük kaliteli kaba yemlerin ham protein içeriği ve sindirilebilirliği rumende mikrobiyal sindirimi azaltan diğer unsurlardır. Rumen içindeki mikroorganizmalar, hücre duvarı bileşenlerini (selüloz ve hemiselüloz gibi) sindirmek için yeterli miktarda kullanılabilir bir azot kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle samanların protein açığını bir nebze olsun kapatmak için protein tabiatında olmayan azotlu bileşikler kullanılabilir

Yem değeri düşük bitkisel artıkların en önemli bölümünü oluşturan sap ve samanların sindirilme derecesini arttırmak
için birçok yöntem geliştirilmiştir. Yöntemler arasında en başarılı olanları, artıkların belirli kimyasal maddeler ile muamele edilmesidir.

İlgili yazılar sizlere daha iyi bilgi verebilmek amacı ile hazırlanmıştır.  Market Fiyatları sitemizi takip etmeyi unutmayınız.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Saman Balyası Fiyatları, Saman Balyası Fiyatları 2021