e
sv
masöz istanbul

Pasaport Ücretleri 2021

1813 Okunma — 27 Ağustos 2021 10:40
Türkiye'de pasaport ücretleri ne kadar olduğunu merak ediyorsanız tam adresine denk geldiniz demektir. Tüm ayrıntıları ile Pasaport Ücretleri ne kadar?
avatar

Ufuk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Türkiye’de pasaport ücretleri her yıl olmak üzere o senenin enflasyon değerine göre tekrardan düzenlenmektedir. Yurtdışında eğitim alan öğrenciler, yurtdışına seyahat edecek vatandaşları ilgilendiren harçları pasaportunuz için başvuru yapacağınız sırada pasaport ücreti talep etmiş olduğunuz kullanım süresine bağlı olarak değişmektedir. 2021 yılına ait güncel pasaport ücreti ise 180,00 TL olarak belirlenmiştir. Buna bağlı olarak harç ücreti + 180,00 TL olarak hesaplayabilirsiniz.

Yurtdışına çıkacak olan vatandaşlarımız en fazla sorduğu sorulardan olan, Pasaport için nereye başvurulur? Pasaport için hangi evraklar gereklidir? Pasaport başvurusu nasıl yapılır? vb. gibi birçok soru ile karşılaşılır. Bu yıl içerisinde pasaport harçlarına ise yüzde 9,11 oranında zam geldiğini belirtmek gerekir.

Pasaport Ücretleri
Pasaport Ücretleri / Seyahat hazırlığı

Pasaport Ücretleri / 2021 Pasaport Harç Bedelleri (Güncel Ücretler)

SüreHarç BedeliPasaport BedeliToplam
6 Ay227,20 TL180,00 TL407,20 TL
1 Yıl332,10 TL180,00 TL512,10 TL
2 Yıl542,20 TL180,00 TL722,20 TL
3 Yıl770,20 TL180,00 TL950,20 TL
3+ Yıl1.085,40 TL180,00 TL1.265,40 TL
2021 Yılına ait olan güncel pasaport harç bedelleri tablosu.

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Pasaport başvuruları bu yıl içerisinde yasal düzenleme ile daha önce Emniyet Müdürlüğü’nde olan yetki, Nüfus Müdürlüklerine verilmiştir. Gerekli başvurular için https://randevu.nvi.gov.tr adresinden güncel olarak randevunuzu alabilir ya da telefon ile almak istiyorsanız Alo 199 hattını arayarak randevu günü alabilirsiniz.

Pasaport çıkarmak için gerekli evraklar nelerdir?

Önemli: Başvuruyu kesinlikle randevu alarak yapmanız gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı

Biometrik Fotoğraf (2 Adet)

Eski Pasaportunuz (varsa)

Öğrenciler için başvuru yapılacak ise öğrenci belgesi ile yapılması gerekmektedir.

18 yaş altı vatandaşlar için velisi ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir.

Başvuru yapmadan önce kesinlikle aşağıda bulunan anlaşmalı banka ya da kurumlardan pasaport ücretleri harcının yatırılması gerekmektedir. Burada ki en önemli husus harç yatırırken T.C. kimlik kartınızın numarasının ve adınız soyadınızın doğru bir biçimde yazılması gerekmektedir.

Pasaport Ücretlerini Yatıracağınız Kurumlar: PTT şubeleri, Akbank T.A.Ş, Aktif Yatırım Bankası A.Ş., Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş., Alternatifbank A.Ş., Anadolubank A.Ş., Arap Türk Bankası A.Ş., Citibank A.Ş., Denizbank A.Ş., Burgan Bank A.Ş., Fibabanka A.Ş., Finansbank A.Ş., HSBC Bank A.Ş., ICBC Turkey Bank A.Ş., ING Bank A.Ş., Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş., Odea Bank A.Ş., Şekerbank A.Ş., T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Turkishbank A.Ş., Turkland Bank A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş., Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş., Türkiye Garanti Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O., Vakıf Katılım Bankası A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

Pasaport Ücretleri / Dünya turu

Pasaport başvurunuzu yaptıktan sonra genellikle 7 iş günü içerisinde çıkartılarak tarafınıza ulaştırılır. Ulaştırma süresinde ise PTT tarafından başvuruyu yapan kişiye teslim edilir.

Pasaportunuz çıktından sonra size cep telefonunuza mesaj atılarak gerekli bildirimleri yapmaktadırlar.

Yurtdışında eğitim alan öğrenciler için kesinlikle 5 yıllık başvuru yapmanızı öneririz, tabi bu süre okuyacağınız eğitim sürecine göre değişebilir. Eğer imkânınız varsa 5 yıllık üzerinden başvuru yapmanız tercih edilir.

Pasaport ücretleri adlı makalemizi okumuş olduğunuz için teşekkürler. Bir sorunuz olursa lütfen yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilir ve hızlı olarak sizlere yanıtını sağlayabiliriz.

Pasaport Ücretleri

İlgili yazılar sizlere daha iyi bilgi verebilmek amacı ile hazırlanmıştır.  Market Fiyatları sitemizi takip etmeyi unutmayınız.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Pasaport Ücretleri 2021