e
sv
masöz istanbul

Heimlich manevrası nedir? Nasıl yapılır? 2021

3271 Okunma — 29 Ağustos 2021 12:14
avatar

Ufuk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bebeklerde Heimlich manevrası çok önemlidir. Bunun için hayatımızı kolaylaştıracak olan ve ilk yardım zamanında direkt olarak uygulayabileceğiniz, hayat kurtarabileceğiniz önemli bilgilerden bahsedeceğiz. Bu manevrayı her yaşta bir bireyin öğrenmesi gerektiğini düşünüyoruz, çünkü çocuğunuz olmasa bile farklı bir zamanda, farklı bir yerde karşınıza çıkabilir. Böylelikle hayat kurtarmış olacaksınız.

Her yıl birçok insan solunum yollarını tıkayan ve boğulmaya neden olan nesneler ile boğulmaktan ölmektedir. Bununla birlikte, başka bir kişinin solunum yolunda sıkışmış bir nesneyi çıkarmaya yardımcı olmak için kullanabileceğiniz basit yöntemler bulunmaktadır ve tekniği kendinize bile uygulayabilirsiniz.

Heimlich manevrası nedir?

Boğulma, boğaza veya nefes borusuna yabancı bir nesne yerleşerek hava akışını engellediğinde uygulanabilir. Yetişkinlerde genellikle yemek yerken bir parça kaçabilir, küçük çocuklarda ise küçük nesneleri yuttuğunda meydana gelebilir. Benim çoğumda başımıza geldiği gibi Lego parçası olabilir. Boğulma beynimize giden oksijeni kestiğinden dolayı mümkün olduğunca çabuk ilk yardım yapmamız gerekmektedir.

Heimlich manevrası hangi durumlarda uygulanır?

 1. Kişinin konuşamaması durumunda,
 2. Zor nefes alma veya hırıltılı nefes alması durumunda,
 3. Nefes almaya çalışırken gıcırtılı sesler geldiğinde,
 4. Zayıf veya güçlü olabilen öksürük durumlarında,
 5. Cilt, dudaklar ve tırnaklarda maviye dönme esmerleşme görüldüğünde,
 6. Bilinç kaybı yaşandığı durumlarda Heimlich manevrası uygulanabilir.

Manevrayı uyguladığınız kişi kuvvetli olarak öksürebiliyorsa öksürmeye devam etmelidir. Eğer kişi boğuluyor ve konuşamıyorsa güçlü bir şekilde öksüremiyorsa bu durumda daha hızlı olarak müdahale etmeniz gerekmektedir.

Heimlich Manevrası
Heimlich Manevrası

Nasıl Yapılır?

5 Ani Darbe: Boğulan bir yetişkinin arkasında durun, çocuklar için dizlerinizin üstüne çökebilirsiniz. Destek için bir kolunuzu kişinin göğsüne koyun. Kişiyi belinden aşağıya doğru bükün, böylelikle üst vücudu yere paralel şekilde olacaktır. Elinizin topuğuyla uygulayacağınız kişinin kürek kemikleri arasına beş kez hızlıca süpürür gibi vurun.

5 Karın Vuruşu: Heimlich olarak bilinen yöntemdir. Boğulan kişinin arkasına geçerek karın boşluğuna yukarıda belirtilen görseldeki gibi baskılar kurarak midesinde olan havanın boğazdan yukarı doğru itmesini sağlayacaksınız. Böylelikle boğazda bulunan cismin yukarı doğru çıkması sağlanır.

Kişide tıkanıklık devam ettiği sürece her iki manevra arasında geçiş yaparak uygulamaya devam edilmelidir.

Heimlich Manevrası / Tek başına yapılan Heimlich Manevrası

Kendi üzerimizde Heimlich Manevrası nasıl yapılır?

İlk öncelikle yalnızsanız ve boğuluyorsanız hemen 112’yi ya da acil durum numaranız varsa arayınız. Sonrasında kendinize etkili bir şekilde sırtınıza darbeler vuramayacak olsanız da yutmuş olduğunuz cismi çıkarmak için karnınıza baskılar uygulayabilirsiniz.

 1. Göbeğinizin biraz üzerine bir yumruğunuzu yerleştirin.
 2. Diğer eliniz ile yumruğunuzu kavyarın ve sert bir yüzeyin üzerine eğilin. (Tezgâh ya da sandalye olabilir)
 3. Yukarıda vermiş olduğumuz görseldeki gibi yumruğunuzu içe ve yukarı eğerek baskılar uygulayın.

Hamile Bayanlarda Nasıl Uygulanır?

 1. Ellerinizi normal bir Heimlich manevrasından biraz daha yükseğe, göğüs kemiğinin tabanında bulunan en alttaki kaburgaların birleşme yerinin hemen üstüne yerleştirin.
 2. Hava yolunu temizleyin. Boğazın arkasında veya boğazın yukarısında bir tıkanıklık görülüyorsa, parmağınızı ağzınıza götürün ve tıkanıklığın nedenini ortadan kaldırın. Nesneyi göremiyorsanız parmakla tarama yapmayı denemeyin.
 3. Yukarıdaki önlemleri aldıktan sonra nesne takılı kalırsa ve kişi yanıt vermezse CPR’ye başlayın. CPR’de kullanılan göğüs kompresyonları nesneyi yerinden çıkarabilir.
Heimlich Manevrası / Boğulan bebek için ilk yardım gösteren doktor.

Bebeklerde Heimlich Manevrası Nasıl Uygulanır? (1 Yaşında Bebek için)

 1. Oturur bir pozisyon alın ve bebeği, uyluğunuzun üzerinde duran önkolunuzda yüzü aşağı bakacak şekilde tutun. Bebeğin başını ve boynunu elinizle destekleyin ve başını gövdeden daha aşağıya yerleştirin.
 2. Elinizin topuğunu kullanarak bebeğe sırtının ortasına beş kez nazikçe ama sıkıca vurun. Yerçekimi ve arkadan darbelerin birleşimi, engelleyici nesneyi serbest bırakmalıdır. Bebeği başının arkasına çarpmamak için parmaklarınızı yukarıya doğru tutun.
 3. Bebek hala nefes almıyorsa, başı gövdesinden aşağıda olacak şekilde, uyluğunuzun üzerinde dinlenerek bebeği yüzü yukarı bakacak şekilde ön kolunuz üzerinde çevirin. Bebeğin göğüs kemiğinin ortasına yerleştirilmiş iki parmağınızı kullanarak beş hızlı göğüs kompresyonu yapın. Yaklaşık 1 1/2 inç aşağı bastırın ve her kompresyon arasında göğsün tekrar yükselmesine izin verin.
 4. Solunum devam etmezse, sırt darbelerini ve göğüs vuruşlarını tekrarlayın. Acil tıbbi yardım için arayın. Bkz. 112

Çocuk 1 yaşından büyükse ve bilinci yerindeyse sadece karına baskı uygulayın. Kaburgalara veya iç organlara zarar vermemek için çok fazla güç kullanmamaya dikkat edin.

İlgili yazılar sizlere daha iyi bilgi verebilmek amacı ile hazırlanmıştır.  Market Fiyatları sitemizi takip etmeyi unutmayınız.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Heimlich manevrası nedir? Nasıl yapılır? 2021