e
sv
masöz istanbul

Ehliyet yenileme ücreti ne kadar? Ehliyet yenileme için gereken belgeler nelerdir?

66 Okunma — 27 Mart 2022 12:36
Ehliyet Yenileme Ücreti
avatar

Ufuk

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Ehliyet yenileme ücreti ne kadar? Ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir? gibi soruların cevaplarını size tam olarak aktaracağız. Eğer eski tip ehliyetiniz varsa yenilemek için 31 Aralık 2022 tarihine kadar zamanınız var. Eğer belirtilen tarihe kadar ehliyet yenileme yapmazsanız gerekli cezai işlemler tarafınıza uygulanacaktır. Peki ehliyet yenileme işlemi nasıl yapılır? Ehliyet yenileme ücreti kaç para? Ehliyet yenileme yapılırken gerekli belgeler nelerdir? bu gibi soruların tamamını öğrenmek için haberimizin tamamını okuyabilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama neticesinde 31 Aralık 2022 tarihine kadar eski ehliyetlerin yenilemesi için tarih belirlendi. Milyonlarca sürücüyü ilgilendiren bu ehliyet yenileme tarihi önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu tarihten sonra eğer ehliyetiniz eski ise cezai işlem yapılacağını bilmeniz gerekiyor. Eğer eski ehliyet ile araç kullanımında yakalanırsanız Karayolları Trafik Kanunu’nun 39/3 maddesi gereği “Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanmak” sebebi ile idari para cezası uygulanacaktır. Dilerseniz bu cezayı almadan haberimizin konusu olan ehliyet yenileme ücreti hakkında gerekli bilgilendirmeleri sizlere yapalım.

Ehliyet Yenileme Ücreti
Ehliyet Yenileme Ücreti

EHLİYET YENİLEME İŞLEMLERİ

Ehliyet yenileme süresi ne zaman?

Ehliyet yenileme online randevusu almak için e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Randevunuzu gerçekleştirdikten sonra almış olduğunuz tarih ve saat içerisinde sizlerden istenen belgeleri eksiksiz olarak götürdüğünüzde yeni ehliyetinizi alabilirsiniz. Eğer evraklarınız eksiksiz ve tam ise gerekli işlem birkaç dakikanızı alacaktır. Randevulu sistemi ile gittiğiniz için hemen işlemleriniz çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Ehliyetim ne zaman gelir?

Başvurusunu yapmış olduğunuz ehliyetiniz İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak belirtmiş olduğunuz adresinize PTT ile teslim edilecektir. Bu süre zarfında sizlere sunulan geçici sürücü belgesi ile araç kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu sırada yeni ehliyetiniz basılmış ve birkaç gün içerisinde tarafınıza ulaştırılacaktır. Eğer ehliyetinizin gelmesi uzun sürerse başvuruyu yapmış olduğunuz nüfus müdürlüğünde bulunan yetkililere bilgi vermeniz gerekmektedir.

Ehliyet Yenileme Ücreti

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

Sürücü belgesi yenileme yapılırken gerekli belgeler aşağıda sizlere belirtilmiştir. Söz konusu belgelerin eksiksiz olarak verilmesi işlemlerinizi hızlandıracaktır.

 • Kimlik Belgesi
 • Sağlık Raporu (Sürücüye ait)
 • Harç Bedeli Makbuzu ve Değerli Kâğıt Makbuzu
 • 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Kan grubunuzu belirten belge
 • Adli Sicil Belgeniz (e-devlet online üzerinden alabilirsiniz)

Ehliyet yenileme ücreti ne kadar?

Ehliyet yenileme ücreti 2022 yılında Vakıf Hizmet Bedeli 2 TL ve Değerli Kâğıt Bedeli 13 TL olmak üzere toplamda 15 TL olarak belirlenmiştir.

2022 yılına ait ehliyet yenileme ücreti
“Vakıf Hizmet Bedeli” Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı 2,00 TL
“Değerli Kâğıt Bedeli” Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka 13,00 TL
Ehliyet Yenileme Ücreti 15,00 TL

Yeni tip bir ehliyetiniz var ve kayıp ettiniz. Ehliyet tekrar çıkarma ücretleri çok farklı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer yeni tip ehliyetiniz varsa ve yenilemek istiyorsanız, Vakıf Hizmet Bedeli 65 TL ve Değerli Kâğıt Bedeli 280,00 TL olmak üzere toplamda 345 TL harç bedeli yatırmanız gerekmektedir.

Market Fiyatları olarak bu tarz içeriklerin gelmesinin devamı için lütfen bizlere haberlerimizde yorum yaparak destek olabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Ehliyet yenileme ücreti ne kadar? Ehliyet yenileme için gereken belgeler nelerdir?